Dne 22.4., tedy přesně na Den Země, skupina 21 lidí složená z žáků vyššího gymnázia a účastníků soutěže Zlatý list započala svůj čtyřdenní odborný kurz se zaměřením na zoologii.
Hned první den jsme se všichni sešli v 6:00 na rybníku Štítov, který se nachází mezi Chelčicemi a Újezdem. Prvním úkolem bylo sestavit sítě na odchyt ptactva žijícího v okolí rybníku. Následně přišel na řadu úkol druhý, a to mapování hnízdních okrsků vybraných druhů pěvců. Po splnění mapování proběhla „beseda“ s ukázkami odchycených ptáků. Druhová sestava byla vcelku předvídatelná (pěnice černohlavé, sýkory koňadry a modřinky, rákosníci, vrabci polní a další), ovšem mezi vzácnější exempláře se zařadili dva samci slavíka modráčka středoevropské formy, krutihlav obecný a slavík obecný. Následovala pauza na oběd a odpolední zpracování dat.
Během druhého a třetího dne proběhlo více aktivit. Mezi nimi byla asi nejzajímavější pitva drápatky vodní, která se pro mnohé jistě stala „nezapomenutelným“ zážitkem. Dále odběry vody z nedalekého rybníku a Blanice (stanovování pH, obsahu fosforečnanů a kyslíku), program v rybochovném zařízení FROV a samozřejmě přednáška na téma využití vybraných druhů v toxikologii.
Poslední, čtvrtý den byl spíše ve znamení her s ornitologickou tematikou. To bylo způsobeno nevhodným počasím, v němž se nedají natahovat sítě na odchyt ptactva.
Velké poděkování patří všem, kteří se nám během kurzu věnovali, jmenovitě Ing. M. Pechovi, Ing. N. Mikuškové, Ph. D., RNDr. P. Veselému, RNDr. J. Šebestianovi, pracovníkům Experimentálního rybochovného pracoviště a samozřejmě i panu učiteli Truhlářovi za možnost účastnit se kurzu samotného.
Richard Přib, 1.G4
Ve dnech 22.–25. dubna se vybraní studenti Gymnázia Vodňany zúčastnili zookurzu, který nám nabídl jedinečnou příležitost prohloubit naše znalosti biologie v terénu i v laboratoři.
První den byl věnován ornitologii v okolí rybníku Šítov nedaleko Vodňan. Sraz byl už v šest hodin ráno – v tuto dobu jsou totiž ptáci nejaktivnější a jejich zpěv se díky vlhčímu vzduchu lépe šíří. Nejprve jsme mapovali hnízdní okrsky sedmi vybraných druhů ptáků, například budníčka menšího či pěnice černohlavé. Poté jsme přistoupili k samotnému odchytu ptáků pomocí natažených sítí. Nejčastěji chyceným druhem byla právě pěnice černohlavá, ale mezi zajímavější úlovky patřil slavík modráček nebo krutihlav obecný, který svým kroucením připomíná hada. Po návratu do školy jsme vytvořili druhové mapy – každá zobrazuje výskyt právě jednoho konkrétního druhu.
Ve středu dopoledne jsme navštívili FROV JU, kde jsme se zúčastnili přednášky na téma modelových organismů používaných v toxikologii. Seznámili jsme se s rybou dánio pruhované a žábou drápatkou vodní, které byl věnován celý odpolední program – pitva – při které jsme si vyzkoušeli odběr gonád – pohlavních žláz produkujících gamety (pohlavní buňky). Následně jsme navštívili histologickou laboratoř, kde jsme si mohli vyzkoušet základní postupy přípravy preparátů tkání, jako je krájení vzorků na tenké plátky nebo zalévání do parafínu.
Čtvrteční dopoledne patřilo exkurzi do recirkulačních systémů, kde jsme si zkusili poznávat různé druhy ryb, například candáta nebo jesetera. Měli jsme také možnost odebrat jikry, pozorovat je pod mikroskopem a určit vývojové stádium oocytů. Odpoledne jsme strávili v terénu, kde jsme pomocí mobilní sady zjišťovali kvalitu vody – měřili jsme její průhlednost pomocí Secchiho desky a stanovovali např. obsah kyslíku, amoniaku nebo fosforečnanů.
Páteční program se měl opět věnovat ornitologii, ale tentokrát v oblasti NPR Řežabinec. Z důvodu deště byl ale vymyšlen náhradní program – návštěva muzea, jehož exkurze se zabývá právě NPR Řežabinec. V průběhu návštěvy jsme hráli hry s ornitologickou tématikou
Nicol Posnerová, 2.G4