V uplynulých dnech jsme v rámci projektu Erasmus plus absolvovali s doc. Martinem Schacherlem Job shadowing na italské škole Dona Bosca v Turíne. Tato škola se nachází přibližně 15 minut od centra této italské metropole a my jsme si školu vybrali, jelikož se jedná o jednu z nejlépe hodnocených škol v rámci italského školství. Školství navazuje na pedagogickou metodu italského kněze Dona Bosca, který v 19. století zastával myšlenku preventivního systému ve výuce více než v té době tolik používané represivní metody výchovy. To znamená, že se učitel snaží být co nejvíce s žáky a předcházet kázeňským problémům smysluplně vyplněným časem.
Samotná škola má několik částí, první i druhý stupeň, dále gymnázium a poslední zajímavostí je, že studenti druhého stupně i gymnázia si mohou vybrat, zda se budou učit více cizích jazyků a nebo si vyberou větev, kde je naopak v hodinách více zastoupena pouze angličtina. Tuto větev jsme si vybrali i my. Během celého týdne jsme nenavštěvovali jen hodiny, ale absolvovali jsme konzultace s italskými kolegy, při kterých jsme se dozvěděli rozdíly mezi státním, soukromým a církevním školstvím v Itálii.
Dále jsme mohli strávit několik meetingů s prezidentem (my bychom řekli v češtině generálním ředitelem) školy, který nám osvětlil postavení učitele v italské společnosti a seznámil nás se svojí prací. To pro nás bylo velmi zajímavé, protože tato škola měla zjednodušeně řečeno 2 ředitele, již zmíněného tzv. generálního ředitele a zároveň ředitele pro pedagogickou činnost. Tento model nás velmi zaujal, tzv. generální ředitel se staral o finanční chod školy a oficiální reprezentaci, pedagogický ředitel se soustředí pouze na výuku, učitele a žáky.
Zajímavou inspirací byl pro nás absolutní zákaz používání mobilů ve výuce, žáci nesmí mít dokonce mobil ani u sebe. Tento zákaz platil částečně i pro nás v hospitacích při hodinách, mobily jsme samozřejmě používat mohli, ale neměli jsme např. fotit žáky ve škole. Jakmile ale žáci odešli na přestávku ven, mohli jsme fotit vybavení ve škole. Turinská škola má okolo 600 žáků a jedná se o skutečně výběrovou školu, jelikož si žáci platí 3 tisíce Euro školné ročně. Zároveň škola ale plní přání svého zakladatele Don Bosca a v případě, že někdo nemá peníze na školné, škola mu i přesto umožní studovat na této škole.
Oproti jiným školám v jižní Evropě má škola nejen krásnou venkovní i vnitřní tělocvičnu, ale i perfektně vybavenou jídelnu a divadelní sál. V areálu školy se nachází i kavárna a prodejna s knihami. Zakladatel školy myslel úplně na vše, takže vedle budov školy je i tiskárna. Co říci na závěr? Italské hodiny jsou hlučnější než naše, ale italští učitelé jsou zjevně na jižanský temperament zvyklí. Také mě zaujalo, že na škole neexistuje již žádná křídová tabule, vše se píše na obří dotykové obrazovky.
Musím říct, že z množství škol, které jsem mohl za svoji učitelskou kariéru navštívit, byla tato škola nejlepší. Nadchl mě přístup učitelů, kteří nám vyprávěli, jak složité je být zaměstnán na této škole a je vidět, že učitelé jsou zde opravdu velmi kvalitní. Hodiny italských kolegů a při nich používané metody obohatily a rozšířily nás obzor. Mám neskromné přání a sice, že bych byl velmi rád, kdyby se tato turínská škola stala i partnerskou školou našeho gymnázia. Mgr. Michael Sekyrka
