Do Španělska jsme přijeli s našimi studenty, v sobotu 8. 2. 2025. Z Málagy a letiště jsme se přesunuli do Benalmádeny – naší cílové destinace. Vybrala jsem si zde Erasmus kurz v Aj s využitím metody Clil. U mladších žáků se používá Soft Clil, tedy 50% se vyučuje v rodném jazyce a 50% v anglickém jazyce s využitím co nejvíce praktických ukázek. Na vyšším stupni je již mapováno zdatnější vyjadřování studentů, výuka se snaží propojení do skupinové kooperativní spolupráce mezi studenty s plným nasazením dovedností jako jsou Speaking, Reading, Listening, Conversations. Zde by měl být podíl ve výuce 80 % anglického jazyka ku 20 % jazyka rodného. Metoda Clil také zdůrazňuje, že studenti si na převážný podíl anglického jazyka rychle zvyknou. Nejvíce na této vyučovací metodě oceňuji nepřeberné možnosti propojení do jiných oblastí, což může studenty nejen motivovat, ale velmi obohatit jejich slovní zásobu do budoucnosti.
Můj kurz spočíval v gramatických dovednostech a také v osvojení si obou metod Clil. Vyučoval nás pan David Olafi a tento kurz se mnou absolvovali ještě učitelé z Finska. Samozřejmě jsme si vzájemně pomáhali, abychom pana učitele přesvědčili o získané erudovanosti. Domluvili jsme se i na vzájemné korespondenci a třeba v budoucnu i možné spolupráci v rámci mobilit do Finska či finských žáků a učitelů do Čech.
Ve své práci metodu Clil jistě zužitkuji ke spokojenosti studentů. Tuto metodu se snažím praktikovat již delší dobu, a nyní jsem si ověřila, že je to velmi oblíbená světová vyučovací metoda.
Mgr. Štěpánka Suchanová