Návštěva Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích

Páteční výuku strávili studenti prvních ročníků vyššího gymnázia návštěvou Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích. V úvodní přednášce se studenti dozvěděli vše o knihovně – o jejím provozu, jednotlivých odděleních, pobočkách, nabízených publikacích včetně online katalogu. Studenty mile překvapila možnost spolupráce meziměstských knihoven (tzv. meziknihovní výpůjčky).

Po přednášce byli žáci provedeni areálem knihovny. Měli tak možnost podívat se do jednotlivých oddělení. Naučili se, jak vyhledat publikaci či informaci, kterou potřebují. Po prohlídce byli rozděleni do skupin a pracovali na úkolu s názvem Jan Amos Komenský ve fondu JVK, který obsahoval několik dílčích úkolů týkající se vyhledávání informací nejen v rozličných publikacích, ale i v různých odděleních. Po kontrole jednotlivých otázek následovalo několik úkolů i z naší strany – např. vyhledání původu svého jména, příjmení, města, ve kterém žáci bydlí apod. Závěrečným úkolem byla práce s různými typy slovníků.

Dopoledne strávené v knihovně jsme si velmi užili a bylo pro nás velkým přínosem.