Za angličtinou na Maltu?

Erasmus logo

Základní škola a Gymnázium Vodňany umožňuje absolvovat svým pedagogickým pracovníkům v posledních dvou letech různé typy kurzů v řadě zemí po celé Evropě. Škola získala finanční podporu úspěšnými granty Komplexní vzdělávací aktivity pro pedagogy ZŠG Vodňany I. a II. podpořené v rámci programu Erasmus+. Obsahem projektů je téměř 50 jazykových kurzů nebo programů pro stínování na různých typech škol ve více než deseti evropských zemích. Do zahraničí za vzděláním by mělo vycestovat tak postupně více než čtyřicet učitelů naší školy. O letošních letních prázdninách jsem se zúčastnil jako koordinátor obou projektů kurzu na jazykové škole Alpha School of English na Maltě. Jedná se o malou, ale moderně a příjemně vybavenou školu, kde panuje přátelská osobní až rodinná atmosféra. Tomu, kdo nemá problém s tím, že chodí o prázdninách do školy, ji mohu upřímně doporučit. Výuka probíhá v malých skupinách a je plně zacílena na potřeby jednotlivých účastníků.  Proč ale zrovna Malta? … za mě třeba proto, protože 1) jedině maltézské babičky dokáží diskutovat dlouze ráno v kroužku (jako ty české před Billou či Lidlem) v moři šlapajíce vodu s různorodými pokrývkami hlavy někdy i celou hodinu, 2) v životě jsem nemluvil s tolika Poláky (překvapivě velmi špatně mluvícími anglicky) najednou jako na Maltě, 3) auta tu nejezdí ani vlevo (jak by asi měla), ani vpravo (jako u nás), ale ve stínu, protože je tu „fakt pořád vedro“, 4) a doopravdy tu v létě neprší, 5) není tu žádná řeka, žádný rybník, a tak máte kousek moře v každém vodovodním kohoutku 6) uvidíte tu úžasnou (osobní) disciplinovanost lidí, kdy v rámci Covid opatření mají mimo vás všichni roušky i venku, kde je asi 50 stupňů, a není to vůbec povinné, 7) zažijete sympatický, milý a šťastný přístup k životu (podle průzkumu patří Malťané k nejšťastnějším lidem na světě – což dokazuje velké množství prázdných lahví od alkoholu každé ráno v pytlích před domy), 8) pojedete sice na ostrov, ve skutečnosti jich je ale šest (a jeden krásnější než druhý), 9) zažijete minimalismus na každém kroku, obzvláště vtipné jsou pak nefunkční chodníky, po kterých se nedá chodit, protože jsou plné pytlů s odpadky (popelnic je tu opravdu málo), a tak se na cestách, které jsou úzké i pro auta, pletete ještě vy  10) a možná, až tam přijedete, se budete muset jako já na Maltu zase vrátit … dlužím totiž jednomu řidiči autobusu na trase Bugibba Valletta dvě EURa, když jsem měl při cestě do hlavního města jen dvaceti euro/bankovku. Řidič neměl drobné (všude po autobuse jsou nápisy, že není povinnost řidiče je mít), přesto mě mile svezl a řekl, že je to od něho pro mne dárek, abychom oba měli lepší náladu … kdo má podobné zkušenosti jako já s českými řidiči autobusů, tj. byl mnohokrát vykázán z autobusu, aby si drobné sehnal někde sám a spoj mu díky tomu ujel, ten ví, že musím ty dvě eura tomu řidiči vrátit … Tak to je mých deset důvodů proč (nejen) za angličtinou na Maltu rozhodně ano!

Doc. PhDr. Martin Schacherl, Ph.D.