Emoce ve II. NG

Ve středu 14. 11. proběhl preventivní program na téma „emoce“. Po úvodní části, kdy si žáci s lektorkami Barčou a Jančou připomněli společná pravidla, se začali zamýšlet nad tím, jak se v různých situacích cítí a jak se jejich emoce projevují navenek. Vyzkoušeli si tedy různé nálady vyjádřit ve dvojicích pomocí pantomimy a spolužáci měli uhodnout, jak se která dvojice cítí.  V další aktivitě jim byly přiděleny role, polovina třídy se stala pesimisty, druhá polovina optimisty a tvořili společně příběh. Nejvíce žáky zaujala pohybová hra Dostihy.

V další části lektorky žákům předvedly scénku, na základě které se rozvinula debata o tom, jak je důležité umět správně zareagovat, například když je někdo smutný či rozzlobený. Tato ukázka byla velmi přínosná, mnoho žáků si uvědomilo, že v některých situacích zbytečně vybuchnou a vybijí si svůj vztek na nevinné osobě. Někteří zjistili, že je lepší se zajímat o to, proč je někdo (např. kamarád či sourozenec) nešťastný, pláče nebo se rozčiluje, než mu jen říci „Nebreč“ či „Nech toho“. Viděli, že situace se potom vyvinula úplně jinak, záleží tedy na našem přístupu a ochotě naslouchat.

Mgr. Petra Kochrdová