Když se rojí včely aneb Beseda o včelách v primě

     V úterý 16. 10. proběhla v primě velmi zajímavá beseda o včelách a včelařství, která je součástí letošního projektu „Honey story“, do něhož se naše škola přihlásila v rámci e-Twinningu. Besedu si pro žáky připravil pan Rotbauer z Protivína. Pověděl mnoho zajímavého a to, co se nevešlo do vyprávění, doplnil zajímavým dokumentem ze života včel, v němž byly zaznamenány pozoruhodné momenty, např. snubní tanec královny. Nakonec ještě zaznělo pár zvídavých otázek ze strany žáků, čímž byla beseda uzavřena. Devadesát minut jen stěží stačilo, aby bylo řečeno to nejdůležitější.

     Ve čtvrtek navštívil pan včelař naši školu ještě jednou a instaloval do vestibulu panely s obrázky a informacemi o včelstvu. Tímto mu ještě jednou děkujeme a zveme všechny žáky školy, aby si panely pozorně prohlédli.

     Prima, v níž je o přestávce bzukot jako ve včelím úle, zaujatě naslouchala a nabyté vědomosti si ještě v tomtéž týdnu ověřila v připraveném pracovním listě. Musím říct, že jsem byla velmi mile překvapena, kolik si toho žáci z besedy zapamatovali, a jsem věru ráda, že byla beseda takto přínosná.

      V níže uvedených příspěvcích žáků primy si můžete přečíst jejich dojmy a v pracovním listě si pak zkuste ověřit, co o včelách víte vy :o)   

      Tuto besedu absolvovali již v loňském školním roce žáci letošní sekundy, kteří se zúčastnili projektu “Žijeme spolu na jedné planetě”. Na prázdninové měsíce byli žáci motivováni k pozorování včel v přírodě s využitím svých fotoaparátů (i v mobilních telefonech). Získané fotografie mohli zasílat do soutěže s názvem „Včely prázdniny nemají“.  Soutěž vyhrála žákyně II. NG Karolína Lencová a pan Rotbauer ji přivezl slibované “medové ceny”, které jí slavnostně předal před celou třídou.               Mgr. Zdenka Vavrušková, Ph.D.

Vítězná fotografie od Karolíny Lencové

 

 

„Beseda o včelkách.

16. října k nám přijel pan včelař. Řekl nám spoustu zajímavých informací o včelách, například že včela se dožije 122-150 dní nebo že matka pozná velikost buňky. Je-li buňka velká, naklade do ní oplodněné vajíčko, ze kterého se po speciální péči dělnic stane nová královna. Beseda se nám moc líbila a těšíme se na další. Děkujeme za tento skvělý zážitek.“        

                                                                                                                  Alena Čejková, Pavla Stluková  

„Dne 16. 10. sem do primy dorazil vášnivý včelař. Vyprávěl hezky svižně a vypadal, že je velmi hodný. Jednu hodinu nám vyprávěl z úst a druhou hodinu nám pustil film, který byl i pro menší děti. O včely se zajímá a bylo vidět, že se v tom vyzná. Povídal nám různé zajímavosti, například že včela může vidět černobíle i barevně jako my nebo že včely mají „srdce“ v zadečku.“                   Jan Hryzbil

 

„V úterý 16. 10. se uskutečnila beseda o včelách. (…) Moc se nám to líbilo a hodně jsme se toho dozvěděly.“      

„Nikdy dřív jsem si neuvědomila, jak jsou včely užitečné.“

                                                                                                             Sára Šídlová, Bára Fryšová, Tereza Hunešová

 

„Dozvěděli jsme se například, že včely mají 300 párů očí nebo že na 1 kg medu musí uletět i 13 000 000 km a taky, že dělnice se narodí ze spermie a vajíčka, ale trubec jen z vajíčka. Prý je nejlepší med z jedle a nejhorší z borovice. Včely také mají srdce v zadečku.“                   Matěj Čada

 

„Nejvíce se mi líbilo vyprávění o druzích medu, protože je sladký a moc dobrý. Tento projekt byl jedinečný.“                                                                                                                        Jiří Buk

 

„Přišel k nám pán a dal nám takové pracovní listy o vývoji včely. V první části nám vyprávěl o vývoji včely od vajíčka po létavku. Dále také o královně, kladení vajíček, snubním tanci. Druhou hodinu jsme viděli zajímavý film o životě včel, ve kterém byly zahrnuty veškeré zajímavé informace.“

                                                                                                               Zuzana Sládková

„Pan včelař nám nejdříve vyprávěl o včelách, například že trubci nemají otce. Také že když je královna nemocná, tak ji ostatní včely prostě vyhodí z úlu, a další zajímavé věci. Pak nám pán pustil film o včele June. Moc se mi to líbilo.“                                                                                           Barbora Samková

 

„Bylo to velmi zajímavé. Musím říct, že jsem se dozvěděl mnoho nového, mimochodem i když mám souseda včelaře. Viděli jsme film o včelách a také nám pan včelař hodně vyprávěl. Mně se to velmi líbilo.“                                                                                                                                                                                                                                              Lukáš Sellner                                                                     

 

no images were found