Environmentální kurz III. NG na Šumavě

Náš tradiční kurz za krásami Šumavy byl letos poněkud netradiční. Po příjezdu jsme se dověděli nemilou zprávu. Objednaná chalupa Hájenka nám nemohla poskytnout ubytování pro den starou havárii čerpadla odvádějící odpadní vody. Možná se odpoledne budeme muset vrátit domů. Usměvavé obličeje dětí vystřídalo zklamání, přitom Šumava zalitá sluncem zvala k venkovním programům. Natěšené žáky jsem nechtěla zklamat. Během pár hodin se mi podařilo najít náhradní ubytování kvalitativně i finančně odpovídající. Hoši získali pokoje přímo v restauraci Pstruh, kde se pro nás připravovaly rovněž obědy a večeře, a dívky ubytoval Obecní úřad Stožec. Protože snídaně jsme měli vlastní, dostali jsme mimořádnou příležitost snídat společně ve stožeckém infocentru s překrásnou expozicí, kde se o nás naše lektorka vlídně starala.

Žáci tak mohli absolvovat prakticky stoprocentně klasický program. Ve středu se naše žákovské týmy aktivně zapojovaly do programu Vítejte u nás, který probíhal v lese nedaleko Stožce. Další den cestou ke Stožecké kapli s lektorem Standou jsme si vyslechli spoustu zajímavých informací o šumavské přírodě. Zastavili jsme se u bobří hráze a odpočinuli u kaple. Zpáteční cestu nám trochu kazil déšť, ale nejsme z cukru. Bohužel mokré počasí znemožnilo pozdně odpolední procházku do lesního areálu her, tak jsme využili propůjčenou klubovnu k většímu sebepoznání při soutěžních hrách. Ani poslední den nás déšť nešetřil. Museli jsme zůstat v infocentru, kde jsme si povídali o šumavské fauně a přemýšleli o tom, co by se v okolí Hájenky dalo ještě pro školní kurzy vylepšit.

Děkuji žákům tercie za trpělivost, jejich rodičům za pochopení a tř. uč. paní Květě Chocholové za podporu a spolupráci.

Ivana Kalivodová, organizátor kurzu

Odkaz na fotogalerii