Vícejazyčnost je bohatství 2021

Stejně jako každý rok se někteří žáci našeho gymnázia (konkrétně IV. NG) zúčastnili soutěže Vícejazyčnost je bohatství. Lákavé bylo nejen letošní téma „Pověsti“, ale také naděje, že bychom se letos v případě, že se naše práce umístí, konečně zase mohli vydat do Prahy do Evropského domu.

Žáci pilně celý říjen pracovali na svých projektech, u nichž se hodnotí stránka jazyková i výtvarná (foto viz níže). Někteří využili tři, čtyři, ba dokonce deset světových jazyků. Pracovali při kroužku němčiny, při EVV, po vyučování, ale také mnohé dodělávali doma ve svém volném čase. Děti byly velmi tvořivé, využily například staré materiály (recyklovaly), jedna dívka svůj projekt dokonce ušila. Někteří se účastnili soutěže v kategorii jednotlivci, jiní vytvořili soutěžní teamy.

Nebylo to snadné, situaci nám zkomplikovaly mnohé nemoci a karantény (dětí i moje), nakonec jsme odesílali projekty do Prahy jen formou fotogalerie, abychom stihli uzávěrku. Poté pak i následně poštou.

O to větší byla naše radost, když jsme se dozvěděli, že se naše projekty v Praze opět líbily a že jsme získali následující ocenění:

Konkurence byla nemalá: Celkem se zúčastnilo 40 škol a institucí, 96 pedagogů a cca 754 žáků!

Kategorie „Kolektivní práce od 13 do 16 let“

1. místo: My, 10 dětí, 14–15 let, polština, ZŠ a MŠ G. Przeczka s pol. jaz. vyuč., Třinec

2. místo: Samková Barbora, Kopencová Martina, 2 děti, 14 let, polština, slovenština, němčina, angličtina, chorvatština, italština, latina, portugalština, ruština, španělština, ZŠ a Gymnázium Vodňany

3. místo: Šídlová Sára, Fryšová Barbora, Vebr Kryštof, 3 děti, 14 let, vietnamština, němčina, angličtina, ZŠ a Gymnázium Vodňany

Kategorie „Jednotlivci od 13 do 16 let“

1. místo: Bayarbat Suchbat, 14 let, čeština, mongolština, F POINT z.s., Jihlava

2. místo: Ivana Rutschová, 13 let, španělština, ZŠ Dubí 2

3. místo: Nikol Pomahačová, 14 let, ruština, angličtina, ZŠ Havířov-Šumbark

Ocenění za vynikající účast:

Bohdan Khodan, 14 let, čeština, F POINT z.s., Jihlava

Barbora Němcová, 14 let, němčina, ZŠ a MŠ Milotice

Erika Zimová, 14 let, němčina, angličtina, ZŠ a Gymnázium Vodňany

Nikol Půčková, 14 let, němčina, ZŠ a MŠ Milotice

Dasha Tsvirkun, 15 let, čeština, F POINT z.s., Jihlava

Ngan Dang, 16 let, vietnamština, ZŠ Opava, Edvarda Beneše 2

Denisa Ivančovová, 14 let, řečtina, němčina, angličtina, ZŠ a Gymnázium Vodňany

Marek Connor Bigmore, 14 let, angličtina, Základní škola Litomyšl

Kategorie „Škola za příkladnou spolupráci“

Masarykova ZŠ a MŠ Hnojník

ZŠ a Gymnázium Vodňany

Fakultní ZŠ prof. Otokara Chlupa Pedagogické fakulty UK, Praha

F POINT z.s., Jihlava

ZŠ Brněnec, Moravská Chrastová, Brněnec

ZŠ Křepice

ZŠ a MŠ Červený vrch, Praha

ZŠ Budyně nad Ohří

Gymnázium Na Vítězné pláni, Praha

Bulharská ZŠ a gymnázium Dr. Petra Berona, Praha

ZŠ a MŠ s polským jazykem vyučovacím Český Těšín

Mateřská škola Ovčí Hájek, Praha

Účast na Speak Dating Junior vyhrávají:

Bulharská ZŠ a gymnázium Dr. Petra Berona, Praha

Fakultní ZŠ prof. Otokara Chlupa Pedagogické fakulty UK, Praha

ZŠ a Gymnázium Vodňany

ZŠ a MŠ Hnojník

ZŠ Floriána Bayera, Kopřivnice

F-point, Jihlava

V pátek 19. 11. se všech třináct zúčastněných žáků vydá do Prahy do Evropského domu, aby si zde převzali zasloužená ocenění a aby se zúčastnili výborného programu Speak dating junior, který je hlavní výherní cenou a který již naši žáci jednou s nadšením absolvovali. Právě toto byla jejich hlavní motivace k účasti v soutěži.

Mám obrovskou radost, že se nám zadařilo a že se žákům dostane zasloužené odměny. Všem zúčastněným gratuluji a děkuji za úžasnou spolupráci.

Mgr. Zdenka Vavrušková, Ph.D.