Bavorská Železná Ruda očima žáků

fotohistorie.cz

Ve středu 20. 9. 2017 jsme se již brzy ráno setkali na dvoře školy, odkud jsme následně díky menšímu zaspání pana řidiče odjížděli o hodinu později. Na místo setkání jsme ale dorazili již bez sebemenších obtíží a náš program tak mohl začít.

Prvně jsme byli jedním z pracovníků stručně seznámeni s naším okolím pomocí prostorové mapy a poté jsme obdrželi lístky buďto směr Německo anebo Česko. S nimi jsme se vydali do vedlejší místnosti, kde bylo ze židlí sestaveno několik provizorních kupé a my, rozděleni dle směru cesty, tak dostali možnost si krátce popovídat s našimi spolucestujícími.

Následně jsme se společně s německými studenty přesunuli k seznamování pomocí různých her a zároveň jsme si tak mohli procvičit cizí jazyky, což se nám po zbytek dne velmi hodilo. Měli jsme totiž vytvořit smíšené skupinky, ve kterých bylo použití cizích jazyků nezbytné.

V nich jsme měli plnit různé úkoly týkající se okolí Bavorské Železné Rudy, železné opony a sametové revoluce. Jedním z úkolů bylo například připravit si otázky pro rozhovor s přítomnými pamětníky. Ti nám na naše otázky poté velmi ochotně odpovídali, sem-tam povídání proložili historkou, a my jim stejně ochotně naslouchali.

Exkurzi jsme zakončili diskuzí o tom, co nás na společně stráveném dnu zaujalo a co bychom případně poupravili. Nakonec jsme se sice unaveni, avšak také obohaceni o mnoho zážitků, přesunuli do autobusu a vydali se na cestu zpět domů.

Viktorie Blacká, IV. NG